Styrelse
och
funktionärer

Medlemsinfo

Medlemskap

Kartor

Bilder

Om pistolskytte

Spindelns vrå

 

Välkommen till

Här presenteras resultat där KrPK-skyttar deltagit i under 2013.

Klubbmästerskap Sportpistol 14/9
1 Patrik Renman521p
2 Jack Axelsson 505p
3 Magnus Larson 480p

Klubbmästerskap Militär snabbmatch 24/8
1 Patrik Renman 534p
2 Magnus Larsson 481p
3 Christer Hedström 478p

Bancup 8 29 aug
1 Magnus Larsson 304 poäng
2 Klas Mostad       291 poäng
3 Jack Axelsson    289 poäng
4 Johan Jansson    158 poäng

Golden Trail Töreboda, 25/8 
41-44 DA
1.   Michael Svedlund, Gävlepolisen 48/29/165
12. Patrik Renman 45/29/127 
357 SA
1.   Jano Mikaj, Katrineholm 48/29/180
5.   Göran Kilman 48/29/161 
357 DA
1.   Kent Boström, Ramsberg 48/29/178
14. Per-Erik af Söderberg 47/28/151 
Auto
1.   Jano Mikaj, Katrineholm 48/29/174
3.   Magnus Larsson 47/29/132
8.   Göran Kilman 46/27/143
12. Per-Erik af Söderberg 42/26/113 
6,5 tum
1.   Kent Boström, Ramsberg 48/29/148
2.   Per-Erik af Söderberg 48/29/148
3.   Magnus Larsson 48/29/129
6.   Patrik Renman 47/28/138
15. Miguel Gil 44/28/132 
Special
1.   Lennart Johansson, Vargön 47/29/133
8.   Magnus Larsson  44/27/147
9.   Miguel Gil 44/27/99

Bancup 7 av 9, 10/8 
1.  Jack Axelsson 306
2.  Miguel Gil 291
3.  Christer Hedström 290
4.  Rolf Andersson 290
5.  Christoffer Andersson 280
6.  Erika Kindberg 218
7.  Mattias Kindberg 176
8.  Gert Hedström 169

Riksserie Magnumprecision Borås 8/6 
357
1.  Jonas Björk, Jönköping 284
2.  Miguel Gil 276 
6,5 tum
1.  Albin Prelog, Borås 272
4.  Miguel Gil 250 

Maltträffen Sandviken 8/6 
6,5 tum
1.   Matti Rimpisalo, Kalix 48/19/235
10. Patrik Renman 44/19/171

Återträffen
Sandviken 9/6 
41-44 DA
1.   Michael Svedlund, Gävle 48/19/241
4.   Patrik Renman 48/19/213 
6,5 tum
1.   Matti Rimpisalo, Kalix 48/19/226
3.   Patrik Renman 48/19/201

Magnumknallen Borås 12/5
41-44 DA
1.   Anita Olsson, Torsby 48/31/144
3.   Göran Kilman 48/31/137
5.   Patrik Renman 47/30/136
357 SA
 Magnus Engdahl, Skurup 48/31/147
4.   Göran Kilman 48/31/142
357 DA
1.   Christian Johansson, Vedum 48/31/151
17. Miguel Gil 43/30/116
Auto
1.  
Pontus Wallén, Teckomatorp 48/31/149
8.   Göran Kilman 45/30/115
11. Patrik Renman 43/29/115
6,5 tum
1.   Kent Boström, Ramsberg 48/31/131
2.   Patrik Renman 48/31/128
12. Miguel Gil 43/31/99

Magnumstigen Borås 11/5
 DA
1.   Linus Eriksson, Borås 48/30/146
9.   Patrik Renman 7/5/4
357 DA
1.   Christian Johansson, Vedum 48/30/180
20. Miguel Gil 38/23/135
Auto
1.   Peter Piscator, Storfors 48/30/155
10. Patrik Renman 41/28/129
6,5 tum
1.   Ulf Persson, Lidingö 48/30/164
4.   Patrik Renman 47/29/148
14. Miguel Gil 40/28/123

Bengtsforsträffen i Bengtsfors 14/4, 128 starter

(Poängfält)

A-vapen klass 1

1 Michael Holm Örebro 76/39

3 Magnus Larsson Kristinehamn 72/29

A-vapen klass 2

1 Per-Erik af Söderberg Kristinehamn 79/45

5 Tommy Nässén Kristinehamn 72/18

B-vapen klass 2

1 Tommy Nässén Kristinehamn 77/47

C-vapen klass 1

1 Morgan Hjelm GPSSK 79/32

4 Magnus Larsson Kristinehamn 71/32

C-vapen klass 2

1 Tommy Linnarsson Uddevalla 80/33

2 Per-Erik af Söderberg Kristinehamn 79/45

4 Tommy Nässén Kristinehamn 72/18

R-vapen klass 1

1 Michael Holm Örebro 74/34

4 Magnus Larsson Kristinehamn 66/29

R-vapen klass 2

1 Per-Erik af Söderberg Kristinehamn 76/25
 

Tranknallen i Axvall 7/4 ,  197 starter 
A-vapen Klass 2

1 Per-Erik af Söderberg Kristinehamn 44/34/22 
B-vapen Klass 2

1 Tommy Nässén Kristinehamn 44/32/32 

C-vapen Klass 1

1 Emil Bergman P4 IF 47/34/38

7 Magnus Larsson Kristinehamn 38/28/17 

C-vapen Klass 2

1 Tommy Nässén Kristinehamn 47/34/35

2 Per-Erik Af Söderberg Kristinehamn 46/33/38 

R-vapen Klass 1

1 Patrik Pedersen Hallsbergs PK 39/31/26

3 Magnus Larsson Kristinehamn 31/25/10

 

Påsksmällen Töreboda 1/4 , 279 starter

 

A-vapen Klass 2

1 Kent Boström Ramsberg 46/26/68

2 Per-Erik af Söderberg Kristinehamn 45/25/73 

B-vapen Klass 2

1 Pierre Löfquist Hallsberg 46/26/52

3 Tommy Nässén Kristinehamn 45/25/73 

C-vapen Klass 1

1 Robert Andersson Habo 46/26/71

10 Magnus Larsson Kristinehamn 41/25/76 

C-vapen Klass 2

1 Tommy Pehrson Mariestad 48/27/78

3 Per-Erik Af Söderberg Kristinehamn 44/27/78

4 Tommy Nässén Kristinehamn 44/26/81 

R-vapen Klass 1

1 Mattias Williamsson Hjälmseryd 44/26/61

2 Magnus Larsson Kristinehamn 44/25/55

 

Vårfältskjutning Örebro 24/3 , 285 starter

(poängfält) 

B-vapen Klass 2

1 Pierre Löfquist Hallsberg 81/80

2 Tommy Nässén Kristinehamn 76/72 

C-vapen Klass 2

1 Eric Heinisch Tillberga 79/81

5 Tommy Nässén Kristinehamn 71/64

 

Startskottet Karlstad, 103 starter

 

B-vapen klass 2

1 Tommy Nässén Kristinehamn 29/15/11 

C-vapen klass 2

1 Erik Berg Hagfors 36/20/16

9 Tommy Nässén Kristinehamn 29/15/6

 

Kristinehamns Pistolklubb   

Start Om klubben Skjutprogram Tävlingar Att börja skjuta Länkar